AKTUALNOŚCI

Rozmiar tekstu: A A A
03 Marzec 2013 - Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

 

20 marca będziemy obchodzić Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Wiele problemów zdrowotnych jest ściśle powiązanych z chorobami jamy ustnej. (kliknij czytaj więcej)   Powszechnie znane są korelacje chorób przyzębia z cukrzycą, zapaleniem stawów; mogą one mieć też wpływ na przebieg ciąży i chorobą niedokrwienną serca.

Najpoważniejszymi z chorób jamy ustnej w sensie ekonomicznym okazały się choroba próchnicowa, choroba przyzębia i rak jamy ustnej. Choroby te nie tylko wpływają na ludzi poprzez ból i dyskomfort, ale mają szersze oddziaływanie - na ogólny stan zdrowia i jakośc życia.

Ponad 50% społeczeństwa w Europie może cierpieć na paradontozę. Rak jamy ustnej jest na 8. miejscu najczęściej występujących na świecie. W UE rak wargi i jamy ustnej jest na 12. miejscu najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. W 2008 r. stwierdzono ok. 132 000 przypadków raka głowy i szyi w Europie, co było przyczyną 62 800 zgonów.

W większości krajów europejskich nie docenia się znaczenia profilaktyki w chorobach jamy ustnej i jej skutków ekonomiczno-społecznych. Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej stanowi okazję do podjęcia działań w kierunku redukcji zaniedbań.

 

Witryna ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny! Autorzy dołożyli wszelkich starań, aby informacje zawarte w tym serwisie zostały podane właściwie,
zgodnie z najnowszym stanem wiedzy w chwili pisania. Zarówno autorzy, jak i wydawcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za konsekwencje
wykorzystania informacji zawartych w tym serwisie. Ostateczne decyzje stosowania terapii spoczywają na lekarzu prowadzącym.

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI