AKTUALNOŚCI

Rozmiar tekstu: A A A
15 Maj 2013 - Gorzka czekolada na uspokojenie

 

Polifenole zawarte w gorzkiej czekoladzie uspokajają i zwiększają poczucie zadowolenia  kliknij czytaj dalej... - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Swinburne University of Technology w Melbourne (Australia). Ich wnioski opublikował "Journal of Psychopharmacology".

W badaniach wzięły udział 72 osoby w wieku od 40 do 65 lat. Przez 30 dni pierwsza grupa codziennie spożywała napój zawierający 500 mg polifenoli z kakao, w przypadku drugiej grupy napój zawierał 250 mg polifenoli, a trzecia grupa otrzymywała placebo.

Po miesiącu przeprowadzono ankietę, która wykazała, że osoby pijące napój zawierający najwięcej polifenoli czuły się spokojniejsze i miały wyższy ogólny poziom zadowolenia niż pozostałe grupy. Nie stwierdzono jednak wyraźnego wpływu polifenoli na poprawę funkcji poznawczych.

Polifenole to bioaktywne składniki o działaniu przeciwutleniającym obecne w owocach i warzywach. Ich spożycie redukuje stres oksydacyjny i pomaga zapobiegać wielu chorobom - m.in. układu sercowo-naczyniowego czy nowotworom złośliwym.

 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz w dziale NAUKA I ZDROWIE oraz ABC DIETY  (kliknij na nazwę działu)

 

 

Witryna ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny! Autorzy dołożyli wszelkich starań, aby informacje zawarte w tym serwisie zostały podane właściwie,
zgodnie z najnowszym stanem wiedzy w chwili pisania. Zarówno autorzy, jak i wydawcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za konsekwencje
wykorzystania informacji zawartych w tym serwisie. Ostateczne decyzje stosowania terapii spoczywają na lekarzu prowadzącym.

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI