CIEKAWE INFORMACJE

Rozmiar tekstu: A A A

W ocenie przeprowadzonej przez Światową Organizację Zdrowia w krajach rozwiniętych zaledwie 50% pacjentów cierpiących na przewlekłe schorzenia (w tym choroby układu krążeniowo-naczyniowego) postępuje zgodnie z zaleceniami. Poza wpływem na zdrowie poszczególnych osób nieprzestrzeganie zaleceń przez tak wielu chorych ma poważne konsekwencje społeczne i ekonomiczne.

 

 Zmniejszenie masy ciała u osoby z nadwagą/otyłością o 10 kg powoduje: zmniejszenie o 20% ryzyka umieralności ogólnej.

 

Najlepsze dla naszego zdrowia jest chudnięcie w tempie 0,5 kg tygodniowo.

 

Dopiero po 20 minutach treningu organizm czerpie energię z tkanki tłuszczowej.

 

Kobiety prowadzące siedzący tryb życia są siedmiokrotnie bardziej narażone na nadwagę, natomiast mężczyźni czterokrotnie.

 

Prawidłowe odżywianie się  oraz umiarkowanie intensywna aktywność fizyczna przez około 80 minut dziennie lub intensywna aktywność fizyczna przez około 35 minut dziennie chronią osobę, która schudła przed ponownym wzrostem masy ciała.

 

Zmniejszenie masy ciała u osoby z nadwagą/otyłością o 10 kg powoduje: zmniejszenie o 30% ryzyka zgonu z powodu powikłań cukrzycy.

 

Tylko 13% Polaków deklaruje, że regularnie uprawia jakąś dyscyplinę sportu lub po prostu systematycznie ćwiczy. 13% osób rusza się często, choć nieregularnie. Co piąty ankietowany dba o swoją kondycję fizyczną ćwicząc tylko sporadycznie - tak jak mu czas pozwala, bądź na ile mu starcza motywacji. W ciągu ostatnich 6 lat liczba Polaków regularnie lub często uprawiających aktywność fizyczną praktycznie się nie zmieniła.

 

Wypalając jednego papierosa, przeciętny palacz zaciąga się 10 razy. To znaczy, że osoba paląca półtorej paczki dziennie dostarcza sobie około 300 „strzałów" nikotyny do mózgu.

 

W Europie około 55% zgonów kobiet jest spowodowanych chorobami układu sercowo-naczyniowego w tym w 23% choroba niedokrwienną serca, a w 18 % udarem mózgu.

 

W ocenie przeprowadzonej przez Światową Organizację Zdrowia w krajach rozwiniętych zaledwie 50% pacjentów cierpiących na przewlekłe schorzenia (w tym choroby układu krążeniowo-naczyniowego) postępuje zgodnie z zaleceniami. Poza wpływem na zdrowie poszczególnych osób nieprzestrzeganie zaleceń przez tak wielu chorych ma poważne konsekwencje społeczne i ekonomiczne.

 

Prawdopodobieństwo wystąpienia raka płuca u palących mężczyzn jest 23 razy większe niż u niepalących, a palących kobiet 13 razy większe.

 

Ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej u osób wykonujących regularny wysiłek fizyczny o różnej intensywności (spacer, jazda na rowerze itp.) jest niższe o 20%.

 

Zespół stopy cukrzycowej to istotny problem zdrowotny i ekonomiczny. Jest on przyczyną ok.40-60% wszystkich amputacji kończyn dolnych nie będących wynikiem urazu, występujących u osób z cukrzycą.

 

Prawie każdy palacz chciałby pozbyć się nałogu. Ale bez żadnego wspomagania (terapii zastępczej lub behawioralnej) udaje się tylko 15% palaczy. 85% wraca do nałogu średnio po tygodniu.

 

Zwiększone stężenie cholesterolu całkowitego występuje u ponad 65% Polaków, hipertriglicerydemia u ponad 30%, a małe stężenie HDL -cholesterolu u ponad 15% osób.

 

55% zgonów mężczyzn oraz 12% zgonów kobiet z powodu nowotworów jest powiązanych z paleniem tytoniu.Szacuje się, że ok. 20% pacjentów po CABG cierpi z powodu obniżenia nastroju i stanów depresyjnych.

 

W ciągu ostatnich 20 lat częstość otyłości wzrosła 3-krotnie i wynosi 30% w niektórych krajach europejskich.

 

Ryzyko zawału serca i udaru mózgu u palaczy jest 2 razy wyższe niż u osób niepalących.

 

Umiarkowany wysiłek fizyczny (szybki spacer, pływanie, jazda na rowerze) przez co najmniej 30 minut 3 razy w tygodniu może obniżyć ciśnienie tętnicze o 4-9 mmHg.

 

Redukcja poziomu cholesterolu o 1% zmniejsza ryzyko zawału aż o 2-3%!

 

Statystyczny Polak spędza przed telewizorem dziennie od 3 do 4 godzin.

 

Hipercholesterolemia rodzinna zdarza się raz na 500 osób, czyli bardzo często - dlatego nawet młode, zdrowe i szczupłe osoby mogą cierpieć na tę chorobę.

 

30 minut ćwiczeń 2-3 razy w tygodniu może zwiększyć ilość dobrego cholesterolu HDL o 10-15%.

 

Nikotyna pobudza w mózgu tzw. ośrodek nagrody - jej palenie sprawia, że czujemy się, jakbyśmy zrobili coś bardzo przyjemnego i dobrego dla swojego ciała. To zasługa innego związku - dopaminy.

 

W Europie co 6 minut umiera 1 kobieta z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego.

 

Od nikotyny najszybciej uzależniają się kobiety rasy białej w wieku poniżej 18 lat, najmniej mężczyźni po pięćdziesiątce (rasa bez znaczenia)

 

30% Polaków nigdy nie mierzy profilaktycznie poziomu cholesterolu.

 

Regularna aktywność fizyczna, tzn. 30 minut dziennie 5 dni w tygodniu, zmniejsza o 58% ryzyko rozwoju cukrzycy w ciągu 2-3 lat.

 

Jeśli stężenie cholesterolu zmniejszymy o 1%, to ryzyko choroby wieńcowej zmaleje o 2%.

 

Osoby o wyższym poziomie aktywności ruchowej deklarują niższy poziom odczuwania stresu niż osoby nie trenujące. Główną przyczyną takiego stanu jest wydzielanie podczas wysiłku fizycznego β-endorfin, które odpowiadają m.in. za zachowanie równowagi psychicznej i prawidłowej czynności mózgu.

 

W zależności od stanu zdrowia i stopnia wytrenowania, tętno spoczynkowe waha się od 60-80 uderzeń na minutę.

 

W ciągu 5 lat ponowny zawał serca występuje u 50% chorych ze stężeniem LDL-cholesterolu > 160 mg/dl.

 

U 2/3 chorych z zawałem serca stwierdzono poziom HDL <35 mg/dl.

 

Przy stężeniu triglicerydów wyższym od 350 mg/dl ryzyko rozwoju choroby wieńcowej u kobiet jest dwukrotnie większe niż u mężczyzn.

 

Badania naukowe dowiodły, iż ograniczenie spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych poniżej 10% kaloryczności diety i cholesterolu pokarmowego poniżej 300 mg dziennie zmniejsza występowanie chorób sercowo-naczyniowych.

 

Spożywanie produktów pełnoziarnistych co najmniej 3 razy na dobę zmniejsza ryzyko sercowo-naczyniowe o ok. 25-30%, dlatego zaleca się, aby stanowiły one co najmniej połowę spożywanych produktów zbożowych.

 

Polacy jedzą za mało ryb. Średnio 6,5 kg na rok, a to zaledwie około 17 gramów dziennie. By można było mówić o korzyściach, trzeba spożywać ok. 30 g dziennie.

 

Spożywanie ryb 1-3 razy w miesiącu zmniejsza ryzyko zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca o 11% , a udaru mózgu o 13%. Zaleca się ich spożywanie co najmniej 2 razy w tygodniu.

 

Badania naukowe pokazały, że nie ma istotnej zależności pomiędzy częstością występowania incydentów sercowych u osób po zawale serca a spożywaniem umiarkowanej ilości kawy (kilka filiżanek dziennie).

 

Dieta śródziemnomorska obniża o 50% częstość występowania zgonów sercowo-naczyniowych, zawałów mięśnia sercowego oraz śmiertelności ogólnej u osób z chorobą wieńcową.

 

Każda dodatkowa porcja warzyw i owoców w diecie zmniejsza ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych o 4%, a udaru mózgu o 5%.

 

Zmniejszenie spożycia soli kuchennej poniżej 6 g/dzień powoduje spadek ciśnienia tętniczego o 2-8 mmHg.

 

Badania prowadzone w ciągu ostatnich lat wskazują, że regularne spożywanie kako i produktów z jego udziałem ma istotne działanie kardioprotekcyjn.

 

100 g frytek ma aż 560 kcal, ta sama ilość ugotowanych ziemniaków zawiera tylko 60 kcal.

 

Dieta bogata w warzywa i owoce (4 razy dziennie) oraz chudy nabiał i produkty mleczne (3 razy dziennie) stosowana przez osoby z nadciśnieniem może obniżyć ciśnienie o 6-11 mmHg.

 

 

 

 

 

Witryna ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny! Autorzy dołożyli wszelkich starań, aby informacje zawarte w tym serwisie zostały podane właściwie,
zgodnie z najnowszym stanem wiedzy w chwili pisania. Zarówno autorzy, jak i wydawcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za konsekwencje
wykorzystania informacji zawartych w tym serwisie. Ostateczne decyzje stosowania terapii spoczywają na lekarzu prowadzącym.

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI