CO WPŁYWA NA POZIOM CHOLESTEROLU WE KRWI?

Rozmiar tekstu: A A A

Istnieje wiele czynników, które mogą się przyczyniać do podwyższenia poziomu cholesterolu:

 

  1. Podniesiony poziom cholesterolu u innych członków rodziny - nasze geny decydują  o poziomie cholesterolu LDL przez wpływ na szybkość tworzenia i usuwania LDL. Istnieje wrodzona forma hipercholesterolemii, która dotyczy 1 osoby na 500 i najczęściej prowadzi do rozwoju choroby niedokrwiennej we wczesnym wieku.

  2. Nieprawidłowa dieta - poziom cholesterolu LDL podnoszą głównie dwa rodzaje składników odżywczych pożywienia, które zjadamy: nasycone kwasy tłuszczowe (rodzaj tłuszczu zawartego w produktach pochodzenia zwierzęcego) i sam cholesterol, który znajduje się wyłączne w produktach pochodzenia zwierzęcego. Poziom cholesterolu we krwi najbardziej podnoszą właśnie nasycone kwasy tłuszczowe. Dlatego spożywanie zbyt dużej ilości nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu w pożywieniu jest główną przyczyną cholesterolemii.

  3. Nadwaga

  4. Niewystarczająca aktywność fizyczna

  5. Wiek i płeć -  kobiety przed okresem menopauzy mają zazwyczaj niższy poziom cholesterolu niż mężczyźni w tym samym wieku. Poziom cholesterolu wzrasta z wiekiem (do około 60-65 roku życia). Menopauza u kobiet bardzo często powoduje wzrost poziomu cholesterolu. Niektóre kobiety mogą wtedy odnieść korzyść z hormonalnej terapii zastępczej.

  6. Inne choroby  np. niedoczynność tarczycy, cukrzyca, zespół nerczycowy.

  7. Stres - udowodniono, że długotrwały stres powoduje podniesienie poziomu cholesterolu we krwi.

Witryna ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny! Autorzy dołożyli wszelkich starań, aby informacje zawarte w tym serwisie zostały podane właściwie,
zgodnie z najnowszym stanem wiedzy w chwili pisania. Zarówno autorzy, jak i wydawcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za konsekwencje
wykorzystania informacji zawartych w tym serwisie. Ostateczne decyzje stosowania terapii spoczywają na lekarzu prowadzącym.

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI