CZY ODPOWIEDNIĄ DIETĄ MOGĘ OBNIŻYĆ POZIOM CHOLESTEROLU?

Rozmiar tekstu: A A A

Witam. Mam podwyższony poziom cholesterolu (cholesterol całkowity powyżej 300 mg%) i mój lekarz rodzinny oprócz tabletek (Sortis) zalecił mi zmianę diety i spożywanie produktów z fitosterolami. Proszę o wyjaśnienie, co to są fitosterole?

 

Odpowiedź:

Fitosterole czyli inaczej sterole roślinne to substancje podobne w swojej budowie do cholesterolu, które zmniejszają jego wchłanianie w przewodu pokarmowego i zwiększają jego wydalanie z kałem. Występują w olejach, nasionach, orzechach i nisko przetwożonych produktach zbożowych (produkty z dużą ilością otręb, mąki grubomielone, nieoczyszczone). Spożywanie fitosteroli w ilości około 2 gram dziennie pozwala na zmniejszenie cholesterolu LDL ("zły" cholesterol) o około 5-15%.

Ilość fitosteroli w produktach spożywczych jest niewielka, dlatego aby uzyskać zalecane 2 gramy, konieczne jest spożywanie codziennie produktów wzbogaconych w fitosterole - możemy znależć w sklepach margaryny czy jogurty z dodatkiem fitosteroli.

Badania naukowe pokazują, że dołączenie fitosteroli do terapii statynami dodatkowo obniża stężenie cholesterolu LDL o kilka a nawet kilkanaści procent, dlatego Pana lekarz rodzinny zalecił oprócz atorwastatyny (nazwy handlowe są różne, jedną z nich jest Sortis) także spożywanie steroli roślinnych.

Witryna ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny! Autorzy dołożyli wszelkich starań, aby informacje zawarte w tym serwisie zostały podane właściwie,
zgodnie z najnowszym stanem wiedzy w chwili pisania. Zarówno autorzy, jak i wydawcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za konsekwencje
wykorzystania informacji zawartych w tym serwisie. Ostateczne decyzje stosowania terapii spoczywają na lekarzu prowadzącym.

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI