CZY PODCZAS MAŁOINWAZYJNEJ OPERACJI ZASTAWKI MITRALNEJ PACJENT JEST PODŁĄCZONY DO PŁUCO-SERCA?

Rozmiar tekstu: A A A

Droga pani Doktor mam pytanie, czy podczas małoinwazyjnej operacji zastawki  mitralnej pacjent jest podłączony do płuco-serca (tak to się chyba  nazywa) ?

 

Odpowiedź:

Witam. Operacja zastawki mitralnej metodą małoinwazyjną różni się od metody klasycznej dostępem do serca, który w operacji małoinwazyjnej wykonywany jest przez niewielkie nacięcie po prawej stronie klatki piersiowej (a w operacji klasycznej poprzez rozcięcie mostka). W obu operacjach używa się krążenia pozaustrojowego, czyli maszyny pełniącej funkcje serca i płuc. W operacji małoinwazyjnej maszynę tę podłącza się poprzez specjalne kaniule założone do tętnicy i żyły udowej. Po zakończonym etapie wymiany/naprawy zastawki mitralnej serce zaczyna samodzielnie bić (czasem wymaga wspomagania lekami), chory zaczyna oddychać (na tym etapie z pomocą maszyny) i jeżeli osiągane wyniki są satysfakcjonujące chorego odłącza się od maszyny do krążenia pozaustrojowego (płuco-serca).

NA SKRÓTY

Witryna ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny! Autorzy dołożyli wszelkich starań, aby informacje zawarte w tym serwisie zostały podane właściwie,
zgodnie z najnowszym stanem wiedzy w chwili pisania. Zarówno autorzy, jak i wydawcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za konsekwencje
wykorzystania informacji zawartych w tym serwisie. Ostateczne decyzje stosowania terapii spoczywają na lekarzu prowadzącym.

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI