CZY WIESZ, ŻE.....

Rozmiar tekstu: A A A

W Europie na samą tylko otyłość cierpi 10-27% mężczyzn  i 10-38% kobiet.

 

W Polsce nadwaga występuje u 35% mężczyzn i 45% kobiet, a otyłość u 29% mężczyzn i 22% kobiet.

 

W 1970 r. w naszym kraju było 5% otyłych dzieci w wieku od 5 do 18 lat, dzisiaj już 18%.

 

Prawdopodobieństwo, że osoba otyła będzie cierpieć na chorobę niedokrwienną serca jest 1,5 razy większe niż u osoby z prawidłową wagą.

 

Nie tylko jedzenie typu fast food i słodycze przyczyniają się do tycia. Jego sprzymierzeńcem jest także alkohol. 1 ml czystego alkoholu etylowego dostarcza niemalże tyle samo kalorii, jak 1g tłuszczu.

 

Wzrost masy ciała o 20% powoduje aż ośmiokrotny wzrost częstości występowania nadciśnienia tętniczego.

 

Badania przeprowadzone w Stanach  Zjednoczonych wskazują, że 53% wszystkich zgonów wśród kobiet z BMI > 29kg/m2 można bezpośrednio przypisać otyłości.

 

Redukcja masy ciała o 1 kg zmniejsza ciśnienie tętnicze o 0,6 mmHg.

 

Zmniejszenie masy ciała u osoby z nadwagą/otyłością o 10 kg powoduje: zmniejszenie o 20% ryzyka umieralności ogólnej.

 

Najlepsze dla naszego zdrowia jest chudnięcie w tempie 0,5 kg tygodniowo.

 

Dopiero po 20 minutach treningu organizm czerpie energię z tkanki tłuszczowej.

 

Kobiety prowadzące siedzący tryb życia są siedmiokrotnie bardziej narażone na nadwagę, natomiast mężczyźni czterokrotnie.

 

Prawidłowe odżywianie się  oraz umiarkowanie intensywna aktywność fizyczna przez około 80 minut dziennie lub intensywna aktywność fizyczna przez około 35 minut dziennie chronią osobę, która schudła przed ponownym wzrostem masy ciała.

 

Zmniejszenie masy ciała u osoby z nadwagą/otyłością o 10 kg powoduje: zmniejszenie o 30% ryzyka zgonu z powodu powikłań cukrzycy.

 

Obwód brzucha mierzony na wysokości pępka nie powinien przekraczać 102 cm u mężczyzn oraz 88 cm u kobiet. Wartości wyższe świadczą o otyłości typu brzusznego, która znacznie zwiększa ryzyko chorób serca i naczyń.

 

 

NA SKRÓTY

Witryna ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny! Autorzy dołożyli wszelkich starań, aby informacje zawarte w tym serwisie zostały podane właściwie,
zgodnie z najnowszym stanem wiedzy w chwili pisania. Zarówno autorzy, jak i wydawcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za konsekwencje
wykorzystania informacji zawartych w tym serwisie. Ostateczne decyzje stosowania terapii spoczywają na lekarzu prowadzącym.

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI