CZY WIESZ, ŻE...

Rozmiar tekstu: A A A

Tylko 13% Polaków deklaruje, że regularnie uprawia jakąś dyscyplinę sportu lub po prostu systematycznie ćwiczy. 13% osób rusza się często, choć nieregularnie. Co piąty ankietowany dba o swoją kondycję fizyczną ćwicząc tylko sporadycznie - tak jak mu czas pozwala, bądź na ile mu starcza motywacji. W ciągu ostatnich 6 lat liczba Polaków regularnie lub często uprawiających aktywność fizyczną praktycznie się nie zmieniła.

 

Ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej u osób wykonujących regularny wysiłek fizyczny o różnej intensywności (spacer, jazda na rowerze itp.) jest niższe o 20%.

 

Umiarkowany wysiłek fizyczny (szybki spacer, pływanie, jazda na rowerze) przez co najmniej 30 minut 3 razy w tygodniu może obniżyć ciśnienie tętnicze o 4-9 mmHg.

 

Statystyczny Polak spędza przed telewizorem dziennie od 3 do 4 godzin.

 

30 minut ćwiczeń 2-3 razy w tygodniu może zwiększyć ilość dobrego cholesterolu HDL o 10-15%.

 

Regularna aktywność fizyczna, tzn. 30 minut dziennie 5 dni w tygodniu, zmniejsza o 58% ryzyko rozwoju cukrzycy w ciągu 2-3 lat.

 

Osoby o wyższym poziomie aktywności ruchowej deklarują  niższy poziom odczuwania stresu niż osoby nie trenujące.  Główną przyczyną takiego stanu jest wydzielanie podczas wysiłku fizycznego  β-endorfin, które odpowiadają m.in. za zachowanie równowagi psychicznej i prawidłowej czynności mózgu.

 

W zależności od stanu zdrowia i stopnia wytrenowania, tętno spoczynkowe waha się od 60-80 uderzeń na minutę.

Witryna ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny! Autorzy dołożyli wszelkich starań, aby informacje zawarte w tym serwisie zostały podane właściwie,
zgodnie z najnowszym stanem wiedzy w chwili pisania. Zarówno autorzy, jak i wydawcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za konsekwencje
wykorzystania informacji zawartych w tym serwisie. Ostateczne decyzje stosowania terapii spoczywają na lekarzu prowadzącym.

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI