ILE MOŻNA MIEĆ WYKONANYCH BY-PASSÓW?

Rozmiar tekstu: A A A

Witam. Kardiolog podczas koronarografii powiedział mi, że mam trzy zwężone tętnice, a wykonano u mnie tylko 2 bajpasy. Dlaczego?

 

    Odpowiedź:

Tętnice wieńcowe odżywiające serce to układ większych i mniejszych naczyń. Główne tętnice wieńcowe to: prawa tętnica wieńcowa, tętnica przednia zstępująca oraz okalająca. Pozostałe tętnice stanowią ich odgałęzienia.

Na podstawie badania koronarograficznego, którą wykonuje kardiolog, określa się ilość naczyń chorych/zwężonych, co wstępnie sugeruje ilość  potrzebnych by-passów. Nie zawsze ilość pomostów podana przez kardiologów (np. ma Pan/Pani trzy chore tętnice) zgadza się z ostatecznymi decyzjami, które podejmuje kardiochirurg mający na względzie dobro chorego i możliwości techniczne wykonania prawidłowego, drożnego pomostu. Nie wszystkie zwężenia są zwężeniami krytycznymi, a tylko takie wymagają pomostowania. Ostateczną ilość pomostów, które powinny być wykonane, określa  kardiochirurg w trakcie operacji, kiedy ma możliwość zobaczenia serca i naczyń krwionośnych.

 

Witryna ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny! Autorzy dołożyli wszelkich starań, aby informacje zawarte w tym serwisie zostały podane właściwie,
zgodnie z najnowszym stanem wiedzy w chwili pisania. Zarówno autorzy, jak i wydawcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za konsekwencje
wykorzystania informacji zawartych w tym serwisie. Ostateczne decyzje stosowania terapii spoczywają na lekarzu prowadzącym.

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI