JAKĄ WYBRAĆ ZASTAWKĘ DLA MŁODEJ OSOBY?

Rozmiar tekstu: A A A

Witam.

Mam 24 lata i wadę zastawki aortalnej. Lekarze rozpoznali u mnie zastawkę dwupłatkową ze zwężeniem i niedomykalnością. Za dwa miesiące będę miał operację i cały czas zastanawiam się, jaką zastawkę powinienem mieć wszczepioną - biologiczną czy mechaniczną? Która jest lepsza?

 

 Odpowiedź:

 

Decyzja , czy wszczepić zastawkę mechaniczną czy biologiczną jest bardzo ważna i niestety trudna.

Wszczepiając zastawkę mechaniczną lekarze często określają, że jest to zastawka na całe życie i najczęściej tak jest. Sam mechanizm zastawki jest prawie niezniszczalny. Niestety, czasami trzeba ponownie operować i nie z powodu uszkodzenia samej zastawki mechanicznej, lecz np. w przypadku rozwinięcia się infekcyjnego zapalenia wsierdzia na wszczepionej zastawce, istnienia przecieku okołozastawkowego, powstania skrzepliny i przyblokowania płatków zastawki (takie ryzyko jest w przypadku niedostatecznego rozrzedzenia krwi i zbyt niskich wartości INR), czy też konieczności wykonania bajpassów u osób, które w przeszłości miały operację zastawki serca (w takim przypadku zastawki oczywiście nie wymienia się).

Zastawka biologiczna, wykonana z tkanek zwierzęcych funkcjonuje prawie jak nasza własna, lecz niestety wraz z upływem czasu ulega degeneracji i po różnie długim okresie czasu wymaga wymiany na nową. Podobnie jak mechaniczna może także wymagać ponownej operacji w przypadku rozwoju infekcyjnego zapalenia wsierdzia na protezie.

 

Podejmując wspólnie z lekarzem decyzję, jaka zastawka zostanie ci wszczepiona, powinieneś zastanowić się nad następującymi zagadnieniami:

jaki tryb życia prowadzisz - w przypadku uprawiania ekstremalnych sportów, sportów urazowych, częstych podróży zagranicznych/krajowych lepiej może mieć zastawkę biologiczną (odpada problem leku przeciwzakrzepowego i badania INR)

spożycie alkoholu - leki przeciwzakrzepowe ograniczają możliwość wypicia piwa/lampki wina

możliwość regularnej kontroli INR i utrzymywania wskaźnika w odpowiednim, zaleconym przedziale (jeżeli byłyby z tym problemy, to może lepiej mieć zastawkę biologiczną)

planowanej dużej operacji w przyszłości, coś o czym już teraz wiesz, że może być do operacji (np - proteza stawu, operacja kręgosłupa itp.) - w takim przypadku zastawka mechaniczna i stosowane leki przeciwzakrzepowe zwiększają ryzyko krwawienia

ryzyko kolejnej operacji - zastawkę biologiczną trzeba będzie po kilkunastu latach wymienić. Zastawki te są coraz lepsze, dłużej działają, ale nie są niezniszczalne.

i bardzo ważna kwestia - twojego psychicznego podejścia do jeszcze jednej, kolejnej operacji w przyszłości (zastawkę biologiczną trzeba będzie wymienić).

 

 

Zdjęcia przedstawiające operację wszczepienia nowej zastawki aortalnej znajdziesz w naszej Galerii - kliknij TUTAJ

Witryna ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny! Autorzy dołożyli wszelkich starań, aby informacje zawarte w tym serwisie zostały podane właściwie,
zgodnie z najnowszym stanem wiedzy w chwili pisania. Zarówno autorzy, jak i wydawcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za konsekwencje
wykorzystania informacji zawartych w tym serwisie. Ostateczne decyzje stosowania terapii spoczywają na lekarzu prowadzącym.

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI