JAKIE SĄ RODZAJE APARATÓW DO POMIARU CIŚNIENIA TĘTNICZEGO?

Rozmiar tekstu: A A A

Nowoczesne ciśnieniomierze działają w oparciu o tzw. pośrednie metody pomiaru ciśnienia. Faktycznie mierzone jest ciśnienie powietrza w mankiecie urządzenia, a odpowiednio wyskalowany manometr rtęciowy, sprężynowy lub elektroniczny podaje wynik w mmHg.

Typowy ciśnieniomierz wyposażony jest w manometr, słuchawki lekarskie (stetoskop), mankiet i pompkę. W zależności od rodzaju i modelu urządzenia poszczególne elementy są mechaniczne lub automatyczne.

 

CIŚNIENIOMIERZE RTĘCIOWE - bardzo dokładne, mechaniczne, trudne w obsłudze (wymagany dobry słuch osoby dokonującej pomiaru), najczęściej używane w gabinetach lekarskich.

 

CISNIENIOMIERZE SPRĘŻYNOWE -  dokładne, mechaniczne, dość trudne w obsłudze (wymagany dobry słuch), przeznaczone do samodzielnych domowych pomiarów, najtańsze.

 

CIŚNIENIOMIERZE ELEKTRONICZNE - naramienne i nadgarstkowe. Naramienne są dokładne, nadgarstkowe podają jedynie orientacyjne wartości, najczęściej w pełni automatyczne, bardzo proste w obsłudze, przeznaczone do samodzielnych domowych pomiarów, dość drogie (cena uzależniona od modelu).

 

Aparaty powinny posiadać tzw. walidację, która świadczy o tym, że aparat został przetestowany w warunkach klinicznych, według specjalnego protokołu i nie odbiega pod względem dokładności pomiaru od aparatu rtęciowego. Niestety te aparaty są droższe od pozostałych.

Spośród aparatów nadgarstkowych tylko nieliczne uzyskały walidację, stąd ich stosowanie nadal budzi wątpliwości odnośnie dokładności pomiaru ciśnienia, zwłaszcza u osób starszych.

 

 

 

NA SKRÓTY

Witryna ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny! Autorzy dołożyli wszelkich starań, aby informacje zawarte w tym serwisie zostały podane właściwie,
zgodnie z najnowszym stanem wiedzy w chwili pisania. Zarówno autorzy, jak i wydawcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za konsekwencje
wykorzystania informacji zawartych w tym serwisie. Ostateczne decyzje stosowania terapii spoczywają na lekarzu prowadzącym.

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI