KIEDY MÓWIMY O TZW. „DOBRYM” I „ZŁYM” CHOLESTEROLU ORAZ TRIGLICERYDACH?

Rozmiar tekstu: A A A

LDL (low density lipoprotein - lipoproteina o niskiej gęstości), tzw. „zły" cholesterol zajmuje się przenoszeniem cholesterolu z wątroby do komórek ciała. Komórki pobierają potrzebną im ilość, a reszta pozostaje w krwiobiegu i odkłada się w ścianach naczyń, przyczyniając się do rozwoju blaszek miażdżycowych i zmniejszania światła tętnic.

 

HDL (high density lipoprotein - lipoproteina o wysokiej gęstości) tzw. „dobry" cholesterol odbiera z tkanek nadmiar cholesterolu i odtransportowuje go z powrotem do wątroby, gdzie jest on usuwany. Wysoki poziom HDL we krwi zmniejsza ryzyko choroby serca czy udaru mózgu.

 

Triglicerydy - to kolejny rodzaj tłuszczu  służący do magazynowania kalorii pochodzących z pokarmów w komórkach tłuszczowych. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania komórek organizmu, a jednocześnie w przypadku podwyższonego poziomu przyczynia się do rozwoju miażdżycy.

 

Witryna ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny! Autorzy dołożyli wszelkich starań, aby informacje zawarte w tym serwisie zostały podane właściwie,
zgodnie z najnowszym stanem wiedzy w chwili pisania. Zarówno autorzy, jak i wydawcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za konsekwencje
wykorzystania informacji zawartych w tym serwisie. Ostateczne decyzje stosowania terapii spoczywają na lekarzu prowadzącym.

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI