NISKIE WARTOŚCI MORFOLOGII PO OPERACJI - CZY TO NORMALNE?

Rozmiar tekstu: A A A

Witam. Mój tata miał niedawno operację bajpasów i po 8 dniach został wypisany do domu. Czuje się dość dobrze, ale niepokoi mnie, że jest bardzo blady i nie ma apetytu. W karcie wypisowej znalazłam informacje o wynikach krwi, gdzie jest napisane: "hemoglobina 8,9 g/l" i kilka dni później "hemoglobina 9,2 g/l". Czy powinnam się niepokoić -  przecież prawidłowa hemoglobina powinna być powyżej 13g/l?

 

Odpowiedź:

Witam. Nie ma powodu do niepokoju. Większość chorych po operacji serca ma anemię (poziom hemoglobiny ok 8 - 10 g/l jest jak najbardziej akceptowalny po operacji). Niektórzy pacjenci z bardzo niskimi wartościami morfologii (hemoglobina poniżej 7g/l) i objawami klinicznymi wymagają przetoczenia krwi, lecz u większości chorych wystarcza dieta bogata w warzywa, białko, witaminę C. Można dodatkowo włączyć do leczenia preparaty żelaza i kwas foliowy. Organizm sam odbuduje ciałka krwi. U Pani taty w badaniach krwi już widać stopniową poprawę. Na brak apetytu w bezpośrednim okresie po operacji skarży się większość pacjentów, lecz z czasem smak i chęć do jedzenia powraca.

Proszę w następnych dniach zgłosić się do swojego lekarza POZ, który zaleci kontrolę morfologii i w uzasadnionym przypadku włączy dodatkowe leki. Proszę, aby Pani tata sprawdził też kolor oddawanego stolca i jeżeli kolor byłby inny niż brązowy (a zwłaszcza czarny), to należy zgłosić to lekarzowi podczas wizyty kontrolnej.

 

 <-->

Witryna ma charakter edukacyjny, nie konsultacyjny! Autorzy dołożyli wszelkich starań, aby informacje zawarte w tym serwisie zostały podane właściwie,
zgodnie z najnowszym stanem wiedzy w chwili pisania. Zarówno autorzy, jak i wydawcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za konsekwencje
wykorzystania informacji zawartych w tym serwisie. Ostateczne decyzje stosowania terapii spoczywają na lekarzu prowadzącym.

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI